  • Mfr # HIFANXEXHAUST10THEMOTX2
  • Zoro # G305939330
Free Shipping & Returns
Key Features
Exhaust/Supply Fan Item
10 Inch Shutter Exhaust Fan with Thermostat, 2 Pack
Width
13.78
Height
17.48
Blade Material
Steel
Includes
Exhaust fan, Thermostata
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HIFANXEXHAUST10THEMOTX2
Country of Origin
China
Dimensions
Width
Height
Details
Exhaust/Supply Fan Item
Blade Material
Steel
Includes
Exhaust fan, Thermostata
Description
* This 10 inch shutter/exhaust fan with automatic Shutters can help replace your ac unit by cooling your garage, attic, greenhouse shop or chicken coop. Can easily be added to a window opening or opening in the wall along with a thermostat to optimize cooling.
* Fan Specification:115 Volts, 60Hz, 36W, 1650RPM, 820CFM
* Thermostat Specification: 0.45 pound, White, Corded-electric, 50°F to 120°F, 120 volt, 1200W, 3.82 x 3.54 x 1.77 inches.