  • Mfr # 20980HSF18
  • Zoro # G406613900
/ea
Key Features
Hand Saw Application
Wood
Length
21.8 in
Blade Length
18 in
Teeth per Inch
10
Blade Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
20980HSF18
Country of Origin
China
Dimensions
Length
21.8 in
Blade Length
18 in
Width
1.2 in
Height
4.8 in
Handle Length
6 in
Details
Hand Saw Application
Wood
Item
Hand Saw
Teeth per Inch
10
Blade Material
Steel
Handle Material
Rubber
Number of Teeth
180
Description
Lenox hand saw designed to cut PVC/ABS plastic pipe easily on the pull stroke for safety. It features 18 inch long 10 TPI blade made of corrosion resistant carbon steel for durability. Multi-purpose mount blade at 45 degrees is perfect for flush cutting applications. Handle has a rubberized grip for firm hold and allows working in wet or cold environmental conditions. Tubular back is designed to store up to 5 spare blades of size 12-inch, frame has no blade twisting and resists breakage. It converts any reciprocating saw blade to a jab saw for quick blade change.