  • Zoro # G2540492
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Chuck Type
Keyed
Material
Steel
Bearing Type
Plain
Capacity Max.
0.800"
Capacity Min.
0.188"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G2540492
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Mounting Size
JT3
Compatible Drill Diameter - Minimum
3/16 in
Overall Length
3 27/64 in
Outside Diameter - Maximum
2.54 in
Compatible Drill Diameter - Maximum
51/64 in
Details
Item
Drill Chuck
Chuck Type
Keyed
Material
Steel
Bearing Type
Plain
Capacity Max.
0.800"
Capacity Min.
0.188"
Construction
For Use With
Bench and Floor-Mounted Power Tools
Nominal Capacity
3/4 in
Includes
Chuck Key
Mounting Type
Jacobs Taper
Key Number
K4
Type
Heavy Duty
Features
Material - Machining
High Speed Steel
Product Type
Drill Chuck
T.I.R. Tolerance
0.004 in