  • Mfr # E444-H15R-MCA
  • Zoro # G611116142
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width (In.)
15"
Body Material
Parawood, Yellow Poplar Solids, Plywood Panels and MDF, Mango Veneers
Height (In.)
55.6 in
Depth (In.)
14.9 in
Finish
Mid-Century Acacia
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E444-H15R-MCA
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width (In.)
15"
Height (In.)
55.6 in
Depth (In.)
14.9 in
Details
Body Material
Finish
Mid-Century Acacia
Hand Orientation
Right
Description
The Addison 15in Mid-Century Acacia Petite Tower Hutch, Right by James Martin Vanities gives you a fresh take on Shaker-inspired design with a look of luxury. Handcrafted and gender-neutral, it fits effortlessly into modern or transitional rooms. This versatile tower shows off its elegant style with its beautifully open glass top area for which you can use for storage or display purposes. The Shaker touch comes from the sides and door. Each of the doors feature soft-close door hinges, these hinges have dual adjustments up and down, forward and backward to allow for alignment adjustments after the cabinet has been installed. The body of the cabinet is made of solid hardwood and sturdy panels of MDF. Interior shelves are both adjustable and removable. Each shelf is made from thick multi-layered plywood faced with stain-grade yellow poplar veneers. The cabinet interior and exterior is sealed with a moisture and UV resistant finish.