  • Mfr # E444-V30-MCA-3ENC
  • Zoro # G811116386
/ea
Key Features
Width
30" Single
Height
35.5 inch
Material
Parawood, Yellow Poplar Solids, Plywood Panels and MDF, Mango Veneers
Depth
23.5 inch
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E444-V30-MCA-3ENC
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
30" Single
Height
35.5 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Mid-Century Acacia
Shape
Rectangular
Hardware Finish
Burnished Nickel
Countertop Material
Ethereal Noctis Quartz
Description
The Addison 30in Mid-Century Acacia Single Vanity by James Martin Vanities gives you a fresh take on Shaker-inspired design with a look of luxury. Handcrafted and gender-neutral, it fits effortlessly into modern or transitional rooms. The Shaker touch comes from the cabinet's distinct sides, drawers, and door. Premium standard features include soft-close undermount drawer glides and adjustable door hinges, brushed aluminum laminate drawer bottoms, one 120 Volt UL rated electrical component with two electrical and two USB outlets, and one bamboo drawer organizer. The body of the cabinet is made of solid hardwood and sturdy panels of MDF. The look is completed with a 3 CM eased edge Ethereal Noctis Silestone Quartz top and one white ceramic rectangular sink.