  • Mfr # E444-V36-MCA-3ENC
  • Zoro # G611117040
Width
36" Single
Height
35.5 inch
Material
Parawood, Yellow Poplar Solids, Plywood Panels and MDF, Mango Veneers
Depth
23.5 inch
Hardware Finish
Burnished Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E444-V36-MCA-3ENC
Width
36" Single
Height
35.5 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Mid-Century Acacia
Countertop Material
Ethereal Noctis Quartz
Hardware Finish
Burnished Nickel
Description
The Addison 36in Mid-Century Acacia Single Vanity by James Martin Vanities gives you a fresh take on Shaker-inspired design with a look of luxury. Handcrafted and gender-neutral, it fits effortlessly into modern or transitional rooms. The Shaker touch comes from the cabinet's distinct sides, drawers, and door. Premium standard features include soft-close undermount drawer glides and adjustable door hinges, brushed aluminum laminate drawer bottoms, one 120 Volt UL rated electrical component with two electrical and two USB outlets, and one bamboo drawer organizer. The body of the cabinet is made of solid hardwood and sturdy panels of MDF. The look is completed with a 3 CM eased edge Ethereal Noctis Silestone Quartz top and one white ceramic rectangular sink.