  • Mfr # E444-V72-MCA-3WZ
  • Zoro # G711116431
/ea
See details
Key Features
Width
72" Double
Height
35.5 inch
Material
Parawood, Yellow Poplar Solids, Plywood Panels and MDF, Mango Veneers
Depth
23.5 inch
Hardware Finish
Burnished Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E444-V72-MCA-3WZ
Width
72" Double
Height
35.5 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Mid-Century Acacia
Countertop Material
White Zeus Quartz
Hardware Finish
Burnished Nickel
Description
The Addison 72in Mid-Century Acacia Double Vanity by James Martin Vanities gives you a fresh take on Shaker-inspired design with a look of luxury. Handcrafted and gender-neutral, it fits effortlessly into modern or transitional rooms. The Shaker touch comes from the cabinet's distinct sides, drawers, and doors. Premium standard features include soft-close undermount drawer glides and adjustable door hinges, brushed aluminum laminate drawer bottoms, one 120 Volt UL rated electrical component with two electrical and two USB outlets, and one bamboo drawer organizer. The body of the cabinet is made of solid hardwood and sturdy panels of MDF. The look is completed with a 3 CM eased edge White Zeus Silestone Quartz top and two white ceramic rectangular sinks.