  • Mfr # 330-V60D-SC-3VSL
  • Zoro # G016243009
/ea
Key Features
Width
60 in
Height
34.25 in
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Depth
23.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
330-V60D-SC-3VSL
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
60 in
Height
34.25 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Finish
Smokey Celadon
Tabletop Color
Victorian Silver
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Includes
Hardware Finish
Champagne Brass
Shape
Rectangular
Number of Bowls
Double
Mounting Type
Widespread Faucet
Description
The Breckenridge 60 in. Double Vanity is a fresh take on traditional Mission furniture that easily transitions to Modern Farmhouse style with an air of understated sophistication. Champagne Brass knobs complement the Smokey Celadon finish, while the neatly inset door and drawer fronts lend a fresh appeal to this clean-lined classic. Two single-door cabinets open to reveal interior shelves equipped with a convenient built-in USB/120V power outlet. This console-style vanity also features two top-row tip-out drawers, two standard full-extension drawers, and an open lower shelf for additional storage. A beautiful Victorian Silver Silestone top with undermount sinks completes the look.
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Smokey Celadon finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for 8" widespread faucets; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation
  • Integrated 120V outlet with USB ports