  • Mfr # 650-V36-SGR-3CAR
  • Zoro # G911118099
/ea
Key Features
Width
36" Single
Height
34.0 inch
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Shape
Rectangular
Hardware Finish
Satin Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
650-V36-SGR-3CAR
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36" Single
Height
34.0 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Finish
Sage Green
Countertop Material
Carrara Marble
Shape
Rectangular
Hardware Finish
Satin Nickel
Description
The Brittany 36in Sage Green Single Vanity by James Martin Vanities features classic details that bridge both traditional and transitional styles. This beautiful piece of furniture includes one hide-away tip-out, top row drawer plus two full-depth side drawers, one of which is double-height for storage of taller items. This cabinet also has one door, which conceals an interior shelf for ample storage.Hand crafted in yellow poplar solids and yellow poplar veneers with Satin Nickel hardware. Matching wood backsplash is included. The look is completed with a 3 CM eased edge Carrara Marble top and white ceramic rectangular sink.