  • Mfr # 650-V36-SC-3CAR
  • Zoro # G011118173
/ea
Key Features
Width
36" Single
Height
33.8 inch
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Shape
Rectangular
Hardware Finish
Satin Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
650-V36-SC-3CAR
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36" Single
Height
33.8 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Finish
Smokey Celadon
Shape
Rectangular
Countertop Material
Carrara Marble
Hardware Finish
Satin Nickel
Description
The Smokey Celadon finish on the 36in Brittany Vanity adds a refreshing, natural element to any bathroom space. This moody, yet muted green, with subtle blue and grey undertones, brings the rich, timeless details of the Brittany collection to life. The 36in cabinet, with decorative wood backsplash, features optimal organization with one hide-away tip-out drawer plus two side drawers, one of which is a double height for storing taller items while the other contains a removable bamboo organizer tray. This cabinet also has one door, which conceals an interior shelf. All drawers are lined with an aluminum laminate surface for easy cleaning and are equipped with undermount soft-close slides. The natural Spanish Carrara marble top perfectly complements the green hue and the classic details of the Brittany vanity. All of our 3 CM tops include a porcelain undermount sink.