  • Mfr # 655-V48-BW-FVSL
  • Zoro # G716521247
/ea
Key Features
Color
Bright White
Depth
23.5 in
Width
48 in
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Number of Bowls
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
655-V48-BW-FVSL
Country of Origin
China
Dimensions
Depth
23.5 in
Width
48 in
Height
33.75 in
Details
Color
Bright White
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels
Number of Bowls
1
Shape
Rectangular
Includes
Vanity Cabinet, Top and Sink
Hardware Finish
Satin Nickel
Countertop Material
Victorian Silver
Description
The Brittany 48in Single Vanity by James Martin Vanities features a Bright White finish and classic details that bridge both traditional and transitional styles. Featuring tapered legs and shaker-style detailing, this vanity includes one cabinet door that opens to reveal an interior shelf. Four standard full-extension drawers, two double-height drawers for storage of taller items, and one top-row tip-out drawer lend additional storage. Brittany showcases Satin Nickel hardware and comes with an optional coordinating wood backsplash. A stunning Victorian Silver Silestone top with undermount sink completes the look.This unit is enabled with FreePower wireless charging; featuring a single-device charger seamlessly embedded into the countertop, indicated by a light-up halo to the left of the sink. Designed for modern living, FreePower offers convenient, integrated, wireless charging when and where you need it.
  • FreePower Wireless Charging; single-device unit left of sink
  • Single door cabinet with six full-extension drawers and one top-row tip-out drawer
  • Bright White finish with Satin Nickel hardware
  • Countertop is pre-drilled for 8" widespread faucets; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation