  • Mfr # 547-V36-BKO-3VSL
  • Zoro # G116242643
/ea
Key Features
Width
36 in
Height
35.88 in
Material
Poplar, Plywood Panels
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Depth
23.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
547-V36-BKO-3VSL
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36 in
Height
35.88 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Poplar, Plywood Panels
Finish
Black Onyx
Includes
Shape
Rectangular
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Hardware Finish
Champagne Brass
Tabletop Color
Victorian Silver
Mounting Type
Widespread Faucet
Number of Bowls
Single
Description
The Brookfield 36 in. Single Vanity in Black Onyx by James Martin Vanities offers a blend of traditional elegance and contemporary sophistication. The raised panel picture frame doors and detailed corner molding reflect timeless craftsmanship, while the rich Black Onyx finish and Champagne Brass hardware lend a fresh, modern appeal. This beautifully crafted vanity features a single-door cabinet with an interior shelf, a double-height drawer for added versatility, and two standard drawers for ample storage. The timeless Black Onyx finish lends sophistication and charm to your space. The addition of a Victorian Silver Silestone top featuring a neutral white and gray background with fine silver veining, along with an undermount sink, completes the look.
  • Single door cabinet with interior shelf, one double height drawer and two standard drawers
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Black Onyx finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for an 8" widespread faucet; our 3cm eased edge countertop comes with a white porcelain sink that ships separately and includes mounting brackets for easy installation