  • Mfr # 503-V48-GW-3CSP
  • Zoro # G616243034
/ea
Key Features
Width
48 in
Height
33.76 in
Material
Poplar, Plywood Panels
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Hardware Finish
Champagne Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
503-V48-GW-3CSP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
48 in
Height
33.76 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Poplar, Plywood Panels
Finish
Glossy White
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Includes
Hardware Finish
Champagne Brass
Tabletop Color
Charcoal Soapstone
Shape
Rectangular
Mounting Type
Widespread Faucet
Number of Bowls
Single
Description
The sophisticated details and clean lines of the Chicago 48 in. Single Vanity by James Martin Vanities make it the perfect choice for any bathroom. Featuring a Glossy White finish, this vanity offers ample storage with its two single-door cabinets, adjustable interior shelves, and four drawers three standard; one double-deep. Champagne Brass knobs and legs add a contemporary touch; or choose to forego the metal legs for a modern wall-mounted installation. The addition of a matte Charcoal Soapstone Silestone top with undermount sink completes the look.
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Glossy White finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for an 8" widespread faucet; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation