  • Mfr # 503-V72-GW-3LDL
  • Zoro # G116243107
/ea
Key Features
Width
72 in
Height
33.76 in
Material
Poplar, Plywood Panels
Depth
23.5 in
Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
503-V72-GW-3LDL
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
72 in
Height
33.76 in
Depth
23.5 in
Details
Material
Poplar, Plywood Panels
Finish
Glossy White
Shape
Rectangular
Includes
Vanity cabinet, countertop, sink
Number of Faucet Holes
3 Per Basin
Hardware Finish
Champagne Brass
Tabletop Color
Lime Delight
Mounting Type
Widespread Faucet
Number of Bowls
Double
Description
The sophisticated details and clean lines of the Chicago 72 in. Double Vanity by James Martin Vanities make it the perfect choice for any bathroom. Featuring a Glossy White finish, this vanity offers ample storage with its two double-door cabinets, adjustable interior shelves, and three drawers two standard; one double-deep. Champagne Brass knobs and legs add a contemporary touch; or choose to forego the metal legs for a modern wall-mounted installation. The addition of a matte Limestone Delight Silestone top with undermount sinks completes the look.
  • Cabinet features a multi-stage premium finish coat to offer UV and moisture resistance
  • Glossy White finish with Champagne Brass hardware
  • Countertop is pre-drilled for 8" widespread faucets; our 3cm eased edge countertops come with white porcelain rectangular sink(s) that ship separately and include mounting brackets for easy installation