  • Mfr # 825-V30-BW-3CSP
  • Zoro # G211117846
/ea
See details
Key Features
Width
30" Single
Height
36.3 inch
Material
Yellow Poplar, Plywood Panels and MDF
Finish
Bright White
Hardware Finish
Satin Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
825-V30-BW-3CSP
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
30" Single
Height
36.3 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Bright White
Countertop Material
Charcoal Soapstone Quartz
Hardware Finish
Satin Nickel
Shape
Rectangular
Description
The De Soto 30in Bright White Single Vanity was designed to fulfill a wide range of tasks. Storage and convenience are foremost in this collection. The De Soto series provides ample storage in each of the six available widths and configurations. Cabinets are crafted from North American yellow poplar hardwoods and veneers. Low maintenance is provided with the full plinth base located behind the rounded bracket feet. Premium features in this series include an electrical and USB outlet and beautiful faux-shagreen drawer organizers. Optional wood backsplash included. The look is completed with a 3 CM eased edge Charcoal Soapstone Silestone Quartz top with one white ceramic rectangular sink.