  • Mfr # D100-V36-PBO-3WZ
  • Zoro # G011116766
/ea
See details
Key Features
Width
36" Single
Height
37.2 inch
Material
Finish
Pebble Oak
Depth
23.5 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D100-V36-PBO-3WZ
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
36" Single
Height
37.2 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Pebble Oak
Countertop Material
White Zeus Quartz
Shape
Rectangular
Hardware Finish
Champagne Brass
Description
Inspired by today's modern furnishings, characterized by clean lines juxtaposed with unexpected artisan details, the 36in Emmeline creates a bold statement. A solid Ash wood base frame supports a faceted front Vanity Cabinet featuring two spacious drawers lined with an aluminum laminate surface. The lightly wire-brushed Ash veneer in a Pebble Oak finish adds authentic drama, allowing this vanity to work into any bath space. Adding an elegant contrast to the rich wood and Champagne Brass hardware, the 3 cm White Zeus Silestone Quartz top by Silestone is perfect for those who love to innovate without giving up the traditional look and style.