  • Mfr # 545-V48-LNO-3CSP
  • Zoro # G111116369
Width
48" Single
Height
34.2 inch
Material
Ash Solids and Plywood Panels with Flat Cut White Oak Veneers and Rattan
Finish
Light Natural Oak
Depth
23.5 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
545-V48-LNO-3CSP
Width
48" Single
Height
34.2 inch
Depth
23.5 inch
Details
Material
Finish
Light Natural Oak
Countertop Material
Charcoal Soapstone Quartz
Shape
Rectangular
Hardware Finish
Champagne Brass
Description
The 48in Laurent Single Vanity features picture frame detailing with unexpected soft curves. The Light Natural Oak finish over cathedral grain ash veneers creates modern rustic appeal. This vanity offers a top-row tip-out style drawer, six traditional drawers, and a removable bamboo storage tray. The single door opens to an adjustable shelf and convenient dual power and USB outlet. Choose to install it as a free-standing vanity with the modern wood base, or choose to float it on your wall using our durable french cleat hardware. The beautiful natural wood texture, elegant detailing, and Champagne Brass knobs create a point of interest in any bathroom space. The 3 CM Charcoal Soapstone Silestone Quartz top adds the final touch.