  • Mfr # D200-V72-CSN-3EMR
  • Zoro # G611116906
/ea
See details
Key Features
Width
72" Double
Height
37.2 inch
Depth
23.5 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
D200-V72-CSN-3EMR
Width
72" Double
Height
37.2 inch
Depth
23.5 inch
Chestnut
Countertop Material
Eternal Marfil Quartz
Description
The 72in Marcello wall-mounted vanity adds a touch of mid-century modern charm to your bathroom, while the warm Chestnut finish gives it a timeless elegance. The reeded, patterned detail on the door fronts continues around the sides in geometric perfection. Crafted from solid Acacia, with rich, resawn Acacia veneer over Marine MDF, accented by sleek, tab-style door pulls in Champagne Brass. Two spacious interior drawers are framed on the top by a generous shelf and feature our signature aluminum laminate liners and full extension, soft-close undermount glides. A floating shelf, mounted separately, adds a modern and visually balanced storage solution. The wall-hanging feature contemporizes the look with an easy-to-install bracket system included. The 3 CM countertop, pre-drilled for an 8in widespread faucet, includes mounting hardware for the porcelain undermount sink. The classic, warm tones of the Eternal Marfil Silestone Quartz top by Silestone provide an elegant, tonal contrast to the modern Chestnut finish.