  • Mfr # MT251CS36
  • Zoro # G0453507
/ea
See details
Key Features
Cantilever Arm Style
Straight
Capacity per Arm
250 lb
Overall Height
78 in
Overall Width
37 3/4 in
Overall Depth
18 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MT251CS36
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
78 in
Overall Width
Overall Depth
Arm Length
12 in
Center Brace Length
Brace Length
36"
Lip Height
1 1/2 in
Base Length
Rack Size Depth
18-1/4"
Height
76-3/16"
Rack Size Width
36"
Depth
Width
36"
Rack Depth
Arm Lip Height
1 1/2 in
Details
Cantilever Arm Style
Straight
Capacity per Arm
250 lb
Load Capacity
1750 lb.
Number of Arms
14
Item
Light Duty Cantilever Racks
Arm Steel Gauge
12 ga
Capacity
1750 lb.
Material
Steel
Includes
Arms Adjustable on 1-1/2 in Centers, Hardware
Shelving Type
Freestanding
For Use With
Bar Stock
Arm Type
Single with Lip, Adjustable on 1-1/2" Centers
Finish
Enamel
Number of Sides
1
Lip
Removable
Column Steel Gauge
12 ga
Arm Gauge
Number of Usable Sides
1
Whole Unit Load Capacity
Arm Style
Arm Lip Type
Removable
Rack Configuration
Standalone
Includes Mounting Hardware
Yes
Assembled
Unassembled
Arm Adjustment Increments
Duty Rating
Light-Duty
Load Capacity per Level
125 lb
Column Gauge
Description
Cantilever Rack, Overall Depth 18 1/4 in, Overall Height 78 in, Overall Width 37 3/4 in, Load Capacity per Level 125 lb, Whole Unit Load Capacity 1,750 lb, Arm Gauge 12 ga, Arm Length 12 in, Arm Lip Height 1 1/2 in, Removable, Straight, Number of Arms 14, Number of Usable Sides 1, Rack Configuration Standalone, Rack Depth 18 1/4 in, Base Length 18 1/4 in, Center Brace Length 34 1/4 in, Column Gauge 12 ga, Light-Duty, Enamel, Arms Adjustable on 1-1/2 in Centers, Hardware, Yes, Steel