  • Zoro # G1918800
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Valves
2
Refrigerant Compatibility
Multiple Refrigerants
Number of Hoses
3
Vacuum Port Size
1/4 in
Standards
EN 472/EN 837 Pressure Equipment Directive and 2014/6 8/CE Article 4, Paragraph 3
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
30744
Zoro #
G1918800
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Vacuum Port Size
1/4 in
Hose Length
3 ft
Overall Depth
10 in
Vacuum Port Connection Size
Overall Height
4 in
Overall Width
14 in
Manifold Port Connection Size
Details
Item
Manifold Gauge
Number of Valves
2
Refrigerant Compatibility
Multiple Refrigerants
Number of Hoses
3
Standards
Includes
Carrying Case
Gauges Low Side Blue
0 to 500 psi
Gauges High Side Red
0 to 800 psi
Gauge Accuracy
+/-1.00%
Material
Brass
Product Type
Manifold Gauge Set
Accuracy
+/-1%
High Side Display Pressure - Maximum
2,300 psi
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Series
CO2
Low Side Display Pressure - Maximum
1,200 psi
High Side Display Pressure - Minimum
14.7 psi
Warranty
3 yr
Pressure Units Measured
in Hg, psi
Includes Vacuum Port
Vacuum Port Included
Operating Temperature - Maximum
80 Degrees F
Body Material
Aluminum
Low Side Display Pressure - Minimum
30 in Hg
Gauge Type
High Side/Low Side
For Refrigerant Group
CO2
Display Type
Analog
Description
Manifold Gauge, Number of Valves 2, Multiple Refrigerants, Number of Hoses 3, 3 ft, 0 to 800 psi, 0 to 500 psi, +/-1.00 Percent, 1/4 in, Brass, EN 472/EN 837 Pressure Equipment Directive and 2014/6 8/CE Article 4, Paragraph 3, Includes Carrying Case