  • Zoro # G2147257
/ea
Key Features
Connection Size
1/4 in Male x 1/4 in Female
For Use With
Quick Connect/Disconnect Refrigeration Hoses
Includes
1 Cap and Valve Core Per Fitting
Material
Brass
Fitting Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
33112N
Zoro #
G2147257
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Connection Size
1/4 in Male x 1/4 in Female
Input Connection Size
1/4 in
Overall Length
2 in
Output Connection Size
1/4 in
Details
Item
Adapter
For Use With
Includes
Material
Fitting Material
Angle
0 Degrees
Color
Bronze
Input Connection Type
SAE
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
For Refrigerant Type
Product Type
Adapter
Operating Pressure - Minimum
14.7 psi
Output Connection Gender
Male
Burst Pressure
4,000 psi
Input Connection Gender
Female
Operating Pressure - Maximum
800 psi