  • Mfr # VKITDOU48BLWCR
  • Zoro # G506598107
/ea
See details
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VKITDOU48BLWCR
Country of Origin
Viet Nam
Description
Smooth lines with faceted accents, tapered feet, and classic edging create a versatile style. Place a Douglas vanity in a modern space or in a traditional room for the transformation you're looking for. This unit has the added benefit of four soft-close drawers on either side of the cabinet for more storage space. This Hale Blue vanity is adorned with Jeffrey Alexander's Roman knobs in Satin Bronze. Vanity measurements: 48" W x 21-1/2" D x 35" H. This 49" White Carrara Marble vanity top is designed to fit 48" center bowl vanities. White Carrara Marble is a timeless natural stone that creates a neutral clean space. Dark grey veining undulates throughout the stone as it weaves its way across the surface. The center rectangle cutout is sized to fit our undermount rectangle vanity bowl. Three holes are cut for an 8" widespread faucet, and a 4" tall backsplash is included. This vanity top is designed to overhang 1⁄2" on each side and in front of the vanity. Top measurements: 49" W x 22" D x 25 mm H. Backsplash dimensions: 49" W x 25 mm D x 4" H. Some assembly required. Faucet not included.