  • Mfr # HVBS-10-DMWC
  • Zoro # G7898856
/ea
See details
Key Features
Speeds
64 to 247 fpm
Length
120 in
Voltage
115V AC
Width
1"
Blade Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HVBS-10-DMWC
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
120 in
Width
1"
Blade Length
10 ft
Thickness
0.035"
Max. Thickness of Cut
8"
Max. Blade Width
1 in
Max. Blade Length
120 in
Overall Height
46 in
Blade Thickness
0.032 in
Overall Depth
72 in
Overall Width
34 1/2 in
Blade Wheels Dia.
8.8125 in
Throat Depth - Vertical
12 in
Details
Speeds
64 to 247 fpm
Voltage
115V AC
Item
Band Saw
Includes
Coolant System, Vertical Cutting Platform, Wheels, Work Stop Assembly
Corded/Cordless
Corded
HP
1 hp
Features
Cutting Capacity Rectangle
7" x 8"
Corded/Banded
Corded
Hz
60 Hz
Application
Metal
Phase
Cutting Capacity Square
8 in
RPM
1720
Amps AC
14.0/7.0 A
Cutting Capacity Round
8"
Cutting Angle
40 Degrees to 60 Degrees
Miter Capacity
45 Degrees to 90 Degrees
Round Cutting Capacity - Horizontal
10 in
Number of Speed Settings
3
Material Application
Metal
Band Saw Type
Combination Horizontal/Vertical
Band Saw Operation
Semi-Automatic
Rectangular Cutting Capacity - Horizontal
8 in x 5 1/2 in
SFPM Range
64 to 247 SFPM
Miter Angle Range
45 Degrees Left to 45 Degrees Right
Current
14.0/7.0 A
Power Source
Variable Speed
Yes
Description
Band Saw, Band Saw Type Combination Horizontal/Vertical, Band Saw Operation Semi-Automatic, Voltage 115V AC, Phase 1, Rectangular Cutting Capacity - Horizontal 8 in x 5 1/2 in, Throat Depth - Vertical 12 in, Round Cutting Capacity - Horizontal 10 in, SFPM Range 64 to 247 SFPM, Miter Angle Range 45 Degrees Left to 45 Degrees Right, Number of Speed Settings 3, Material Application Metal, Blade Length 10 ft, Max. Blade Width 1 in, Cutting Capacity Square 8 in, Power Source Corded