  • Mfr # RIB2401C
  • Zoro # G0571667
/ea
Key Features
Item - Relay
Prewired Relay
Application - Prewired Relay
Pilot Duty
Coil Volts
24V AC/DC
AC Contact Rating - Relay
10 A @ 277 V
DC Contact Rating - Relay
7 A @ 30 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RIB2401C
Country of Origin
United States
Dimensions
Body Width - Relay
2.8 in
Body Height - Relay
1.5 in
Nipple Size
0.50 in NPT
Lead Length
16 in
Body Width
1.7 in
Body Height
2.8 in
Overall Depth
1.5 in
Body Depth
1.5 in
Details
Item - Relay
Prewired Relay
Application - Prewired Relay
Pilot Duty
Coil Volts
24V AC/DC
AC Contact Rating - Relay
10 A @ 277 V
DC Contact Rating - Relay
7 A @ 30 V
Contact Form - Relay
SPDT
Mounting - Relay
Surface
Power Consumption - Relay
0.4 W
Item
Indicator Type
LED
Response Time
6 msec
NEMA Enclosure Type
1
Standards
CSFM, CE Certified, cUL Listed, UL 864, UL 916, UL Listed
Contact Form
SPDT
For Use With
Exhaust Fans, Motors, Vacuums
Contact Rating (AC)
10 A @ 277V
Frequency
50/60 Hz
Operating Current
10 A at 120V AC, 10 A at 24V AC/DC
NEMA Enclosure Rating
1
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees F
Contact Rating (DC)
10 A @ 30V (NO), 7 A @ 30V (NC)
Coil Voltage
24V AC/DC or 120V AC
Status Indicator
LED Indicator
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Mounting Style
Surface
Sealing
Enclosed
Mechanical Operating Durability
Power Consumption
0.4 W
Current Rating
10 A
Input Voltage
20/24/35/120V DC, 20/24/35V AC
Description
Pre-Wired Relay, Coil Voltage 24V AC/DC or 120V AC, Contact Form SPDT, Current Rating 10 A, Mounting Style Surface, Nipple Size 0.50 in NPT, Contact Rating (AC) 10 A @ 277V, Contact Rating (DC) 10 A @ 30V (NO), 7 A @ 30V (NC), Input Voltage 20/24/35/120V DC, 20/24/35V AC, NEMA Enclosure Rating 1, Body Depth 1.5 in, Body Height 2.8 in, Body Width 1.7 in, For Use With Exhaust Fans, Motors, Vacuums, Frequency 50/60 Hz, Lead Length 16 in, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F