  • Mfr # P70AB-12C
  • Zoro # G5019217
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
SPST
Switch Action
Open on Fall
Pressure Connection
1/4 in Flare Nut
Type
Low Pressure
Range (PSI)
12 in to 80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P70AB-12C
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Capillary Length (In.)
36 in
Mounting Hole Diameter
1/4 in
Overall Width
4 in
Overall Height
4 in
Pressure Connection Size
1/4 in
Overall Depth
2 1/8 in
Details
Item
Single Pressure Control
Switch Type
SPST
Switch Action
Open on Fall
Pressure Connection
1/4 in Flare Nut
Type
Low Pressure
Range (PSI)
12 in to 80
Close (PSI)
25
Open (PSI)
15 psi
Reset
Auto
Differential Pressure (PSI)
5 to 35
Application
Low Limit
Function
Low Pressure Applications
Includes
Mounting Bracket
Enclosure
NEMA 1
Contact Form
Product Type
Single Pressure Control
Pressure Differential Max.
35 psi
Reset Type
Automatic Reset
Standards
UL Listed
NEMA Rating
1
Heat Pump Override
No Override
Body Material
Steel
Rated Voltage
120V AC, 208/240V AC
Input Sensor Type
Pressure Sensor
Body Material Finish
Galvanized
Pressure Range - Minimum
12 in Hg
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Pressure Setting
Low
Pressure Connection Type
Flare
Number of Mounting Holes
2
Pressure Differential - Minimum
5 psi
Pressure Connection Gender
Female
Minimum Operating Temperature
50 Degrees F
Valve Type
Open on Fall of Differential Pressure
Pressure Range - Maximum
80 psi
Pressure Range Adjustability
Adjustable
Output Current
24 A
Series
P70
Pressure Type
Differential
Element Type
Bellows
Description
Single Pressure Control, Product Type Single Pressure Control, Pressure Range - Maximum 80 psi, Pressure Differential - Minimum 5 psi, Pressure Range - Minimum 12 in Hg, Pressure Differential Max. 35 psi, Pressure Range Adjustability Adjustable, Pressure Connection Gender Female, Pressure Connection Type Flare, Time Delay Setting Not Applicable, Pressure Setting Low, Pressure Connection Size 1/4 in, Rated Voltage 120V AC, 208/240V AC, Contact Form SPST, Switch Action Open on Fall