  • Mfr # TWAF-22176
  • Zoro # G9473769
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Head Type
Full-Size Open Head
Size
22 mm
Max. Torque
176 in-lb
Height (In.)
12.2 in
Material
High Carbon Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TWAF-22176
Country of Origin
China
Dimensions
Size
22 mm
Height (In.)
12.2 in
Width
2.76 in
Length
1.18 in
Details
Head Type
Full-Size Open Head
Max. Torque
176 in-lb
Material
High Carbon Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Angle
15 Degrees
Connector Type
3.5-12 DIN
Handle Type
Ergonomic Cushion Grip
Handle Color
Blue
Description
Designed for tightening 3.5-12 DIN connectors to 176 in-lb (20 N-m), this full-size open head torque wrench provides a perfectly calibrated amount of torque to prevent damage from over-tightening or signal loss from under-tightening. This torque wrench features the following: Provides a tighter fit when used on 22 mm connectors, nuts, and bolts Ergonomically designed with an angled head and cushion grip for maximum leverage and comfort Calibrated to 176 in-lb (20 N-m) to consistently meet most manufacturers' recommended torque requirements for their connectors Audible click lets you know when the connector is fully torqued to 176 in-lb Made of high carbon steel with a black oxide finish for maximum durability