  • Mfr # CRAADA1725A55LM-J
  • Zoro # G6631326
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
17"
Mounting Type
Drop-In
Body Material
Stainless steel
Finish
Stainless steel
Overall Width
25"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CRAADA1725A55LM-J
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
17"
Overall Width
25"
Overall Height
5-1/2"
Bowl Depth
5-1/2"
Manufacturers Warranty Length
7 yr
Faucet Hole Dia.
1-1/2"
Bowl Size
14" x 16"
Bowl Length
16 in
Bowl Width
13 1/2 in
Faucet Hole Diameter
1 1/2 in
Details
Mounting Type
Drop-In
Body Material
Finish
Number of Holes
2
Item
Drop-In Classroom Sink
Gauge
18
Includes
Grip Rim Clips
Color
Side Splash
no
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
Compliance
U.S. Green Building Council Eco-Friendly
Bowl Shape
Square
ADA Compliant
ADA Compliant
Number of Stations
1
Drain Opening
3-1/2"
Standards
ASME/ANSI A112.19.3M
No. of Bowls
1
Includes Installation Hardware
Yes
Includes Basket Strainer
Basket Strainer Not Included
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Sink Type
Classroom
Counter Mounting Type
Number of Faucet Holes
2
Includes Faucet
Faucet Not Included
Sink Material
Includes Drain Pipe
Drain Pipe Not Included
Mounting Location - Faucet
Deck
Mounting Type - Sinks
Countertop
Series
Academic Group
ADA Compliance
Yes
Includes Side Splash
Side Splash Not Included
Number of Faucets
0
Includes Hardware
Hardware Included
Drainboard Location
No Drainboard
Number of Bowls
Number of Faucet Mounting Holes
Number of Drainboards
0
CEC Compliant
Non CEC Compliant
Includes Back Splash
Back Splash Not Included
Faucet Mounting Location
Deck
Description
Classroom Sink,25"x17"x5.5",Silver