  • Mfr # 1581-M10-30-MT-E
  • Zoro # G109880500
/ea
Key Features
External Hex Drive
316 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10
Fastener Length
30 mm
Head Width
16 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1581-M10-30-MT-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M10
Fastener Length
30 mm
Head Width
16 mm
Head Height
9.5 mm
Drive Size
16 mm
Flange Diameter
19 mm
Overall Length
39.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
316
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Item
Sealing Hex Head Cap Screw
Includes
Washer
Seal Material
Blue EPDM
Tensile Strength
500 N/sq mm
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Features
RoHS Compliant
Yes
Material Quality Standards
AISI
O-Ring Maximum Temperature
120 Degrees C
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
O-Ring Minimum Temperature
-40 Degrees C
For Use in Systems
Hygienic Areas
O-Ring Material
EPDM
Washer Type
FDA-Approved Pre-Mounted Sealing
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 16 mm, Fastener Length 30 mm, Finish Matte, Flange Diameter 19 mm, Head Height 9.5 mm, Head Width 16 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M10, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant