  • Mfr # 1581-M10-30-MT-H
  • Zoro # G309886234
Thread Size
M10
Fastener Length
30 mm
Head Width
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M10-30-MT-H
Thread Size
M10
Fastener Length
30 mm
Head Width
16 mm
Head Height
9.5 mm
Drive Size
16 mm
Flange Diameter
19 mm
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Seal Material
Blue H-NBR
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
O-Ring Material
H-NBR
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 16 mm, Fastener Length 30 mm, Finish Matte, Flange Diameter 19 mm, Head Height 9.5 mm, Head Width 16 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M10, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant