  • Mfr # 1582-M10-40-MT-H-1
  • Zoro # G509886102
/ea
Key Features
External Hex Drive
316 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10
Fastener Length
40 mm
Head Width
16 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1582-M10-40-MT-H-1
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M10
Fastener Length
40 mm
Head Width
16 mm
Drive Size
16 mm
Head Height
9.5 mm
Min. Thread Length
12 mm
Flange Diameter
19 mm
Recommended Hole Size
10.5 mm
Overall Length
49.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
316
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Item
Sealing Hex Head Cap Screw
Seal Material
Blue H-NBR
Tensile Strength
500 N/sq mm
Includes
Washer
Features
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
O-Ring Material
H-NBR
Washer Type
FDA-Approved Pre-Mounted Sealing
For Use in Systems
Hygienic Areas
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
RoHS Compliant
Yes
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 16 mm, Fastener Length 40 mm, Finish Matte, Flange Diameter 19 mm, Head Height 9.5 mm, Head Width 16 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 12 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M10, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant