  • Mfr # 1580-M10-40-PL-E
  • Zoro # G709880511
/ea
Key Features
External Hex Drive
316 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10
Fastener Length
40 mm
Head Width
16 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1580-M10-40-PL-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M10
Fastener Length
40 mm
Head Width
16 mm
Head Height
18 mm
Drive Size
16 mm
Min. Thread Length
26 mm
Flange Diameter
21 mm
Overall Length
58 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
316
Material
Stainless Steel
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Item
Sealing Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
500 N/sq mm
Includes
Washer
Seal Material
Blue EPDM
Features
O-Ring Minimum Temperature
-40 Degrees C
Washer Type
FDA-Approved Pre-Mounted Sealing
Material Quality Standards
AISI
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
RoHS Compliant
Yes
O-Ring Maximum Temperature
120 Degrees C
O-Ring Material
EPDM
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
For Use in Systems
Hygienic Areas
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 16 mm, Fastener Length 40 mm, Finish Polished, Flange Diameter 21 mm, Head Height 18 mm, Head Width 16 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 26 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M10, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant