  • Mfr # 1580-M12-25-MT-E
  • Zoro # G209885948
Thread Size
M12
Fastener Length
25 mm
Head Width
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1580-M12-25-MT-E
Thread Size
M12
Fastener Length
25 mm
Head Width
18 mm
Drive Size
18 mm
Head Height
21 mm
Flange Diameter
25 mm
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 18 mm, Fastener Length 25 mm, Finish Matte, Flange Diameter 25 mm, Head Height 21 mm, Head Width 18 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M12, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant