  • Mfr # 1580-M16-60-MT-E
  • Zoro # G009885971
Thread Size
M16
Fastener Length
60 mm
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1580-M16-60-MT-E
Thread Size
M16
Fastener Length
60 mm
Head Width
24 mm
Head Height
26 mm
Min. Thread Length
38 mm
Drive Size
24 mm
Flange Diameter
32 mm
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 24 mm, Fastener Length 60 mm, Finish Matte, Flange Diameter 32 mm, Head Height 26 mm, Head Width 24 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 38 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M16, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant