  • Mfr # 1580-M16-70-PL-E
  • Zoro # G609880437
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M16
Fastener Length
70 mm
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1580-M16-70-PL-E
Thread Size
M16
Fastener Length
70 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
38 mm
Drive Size
24 mm
Head Height
26 mm
Flange Diameter
32 mm
Overall Length
96 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Less Than 0.8 micron
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 24 mm, Fastener Length 70 mm, Finish Polished, Flange Diameter 32 mm, Head Height 26 mm, Head Width 24 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 38 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M16, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant