  • Mfr # 1581-M16-70-PL-E
  • Zoro # G309880485
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M16
Fastener Length
70 mm
Head Width
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M16-70-PL-E
Thread Size
M16
Fastener Length
70 mm
Head Width
22 mm
Min. Thread Length
38 mm
Head Height
13 mm
Drive Size
22 mm
Flange Diameter
28 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Seal Material
Blue EPDM
O-Ring Minimum Temperature
-40 Degrees C
O-Ring Maximum Temperature
120 Degrees C
O-Ring Material
EPDM
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 22 mm, Fastener Length 70 mm, Finish Polished, Flange Diameter 28 mm, Head Height 13 mm, Head Width 22 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 38 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M16, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant