  • Mfr # 1581-M20-60-PL-E
  • Zoro # G109886083
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
M20
Fastener Length
60 mm
Head Width
27 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1581-M20-60-PL-E
Thread Size
M20
Fastener Length
60 mm
Head Width
27 mm
Head Height
15 mm
Min. Thread Length
46 mm
Drive Size
27 mm
Flange Diameter
34 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 27 mm, Fastener Length 60 mm, Finish Polished, Flange Diameter 34 mm, Head Height 15 mm, Head Width 27 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 46 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M20, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant