  • Mfr # 1581-M4-16-PL-E
  • Zoro # G709886216
Thread Size
M4
Fastener Length
16 mm
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M4-16-PL-E
Thread Size
M4
Fastener Length
16 mm
Head Width
7 mm
Min. Thread Length
14 mm
Drive Size
7 mm
Head Height
6.5 mm
Flange Diameter
10 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 7 mm, Fastener Length 16 mm, Finish Polished, Flange Diameter 10 mm, Head Height 6.5 mm, Head Width 7 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 14 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M4, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant