  • Mfr # 1580-M5-10-MT-E
  • Zoro # G809885966
Thread Size
M5
Fastener Length
10 mm
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1580-M5-10-MT-E
Thread Size
M5
Fastener Length
10 mm
Head Width
8 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
10 mm
Overall Length
20 mm
Flange Diameter
12 mm
Finish
Plain
Yes
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 8 mm, Fastener Length 10 mm, Finish Matte, Flange Diameter 12 mm, Head Height 10 mm, Head Width 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M5, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant