  • Mfr # 1581-M5-16-MT-E
  • Zoro # G709886193
Thread Size
M5
Fastener Length
16 mm
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1581-M5-16-MT-E
Thread Size
M5
Fastener Length
16 mm
Head Width
8 mm
Head Height
7 mm
Drive Size
8 mm
Flange Diameter
11 mm
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 8 mm, Fastener Length 16 mm, Finish Matte, Flange Diameter 11 mm, Head Height 7 mm, Head Width 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M5, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant