  • Mfr # 1582-M5-25-MT-H-1
  • Zoro # G909886023
Thread Size
M5
Fastener Length
25 mm
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1582-M5-25-MT-H-1
Thread Size
M5
Fastener Length
25 mm
Head Width
8 mm
Min. Thread Length
6 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
7 mm
Flange Diameter
11 mm
Overall Length
32 mm
Recommended Hole Size
5.5 mm
Partially Threaded
Standards
AISI
Seal Material
Blue H-NBR
500 N/sq mm
Material Quality Standards
AISI
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
O-Ring Material
H-NBR
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 8 mm, Fastener Length 25 mm, Finish Matte, Flange Diameter 11 mm, Head Height 7 mm, Head Width 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 6 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M5, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant