  • Mfr # 1581-M6-16-MT-H
  • Zoro # G409880514
Thread Size
M6
Fastener Length
16 mm
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M6-16-MT-H
Thread Size
M6
Fastener Length
16 mm
Head Width
10 mm
Drive Size
10 mm
Head Height
7.5 mm
Overall Length
23.5 mm
Flange Diameter
13 mm
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Seal Material
Blue H-NBR
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
Corrosion-Resistant
Material Quality Standards
AISI
O-Ring Material
H-NBR
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 10 mm, Fastener Length 16 mm, Finish Matte, Flange Diameter 13 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M6, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant