  • Mfr # 1581-M6-50-PL-E
  • Zoro # G709886056
Thread Size
M6
Fastener Length
50 mm
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1581-M6-50-PL-E
Thread Size
M6
Fastener Length
50 mm
Head Width
10 mm
Drive Size
10 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head Height
7.5 mm
Overall Length
57.5 mm
Flange Diameter
13 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Hygienic Areas
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 10 mm, Fastener Length 50 mm, Finish Polished, Flange Diameter 13 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 18 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M6, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant