  • Mfr # 1582-M8-30-MT-H-1
  • Zoro # G409886110
Thread Size
M8
Fastener Length
30 mm
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1582-M8-30-MT-H-1
Thread Size
M8
Fastener Length
30 mm
Head Width
13 mm
Drive Size
13 mm
Head Height
8.5 mm
Min. Thread Length
10 mm
Recommended Hole Size
8.5 mm
Flange Diameter
16 mm
Seal Material
Blue H-NBR
O-Ring Material
H-NBR
O-Ring Minimum Temperature
-25 Degrees C
O-Ring Maximum Temperature
150 Degrees C
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 13 mm, Fastener Length 30 mm, Finish Matte, Flange Diameter 16 mm, Head Height 8.5 mm, Head Width 13 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 10 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M8, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant