  • Mfr # 1581-M8-30-PL-E
  • Zoro # G109886137
Thread Size
M8
Fastener Length
30 mm
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1581-M8-30-PL-E
Thread Size
M8
Fastener Length
30 mm
Head Width
13 mm
Drive Size
13 mm
Head Height
8.5 mm
Flange Diameter
16 mm
Finish
Polished
Thread Style
Fully Threaded
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 13 mm, Fastener Length 30 mm, Finish Polished, Flange Diameter 16 mm, Head Height 8.5 mm, Head Width 13 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M8, Thread Style Fully Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant