  • Mfr # 1581-M8-40-PL-E
  • Zoro # G909880434
Thread Size
M8
Fastener Length
40 mm
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1581-M8-40-PL-E
Thread Size
M8
Fastener Length
40 mm
Head Width
13 mm
Drive Size
13 mm
Min. Thread Length
22 mm
Head Height
8.5 mm
Overall Length
48.5 mm
Flange Diameter
16 mm
Finish
Polished
Thread Style
Partially Threaded
Hygienic Areas
Material Quality Standards
AISI
Description
Hygienic Hex Head Screws, Drive Hex, Drive Size 13 mm, Fastener Length 40 mm, Finish Polished, Flange Diameter 16 mm, Head Height 8.5 mm, Head Width 13 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class Grade 316L, Material Quality Standards AISI, Minimum Thread Length 22 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 500 N/sq mm, Thread Size M8, Thread Style Partially Threaded, Resistance Properties Corrosion-Resistant