  • Mfr # 305-63-M6-16-PL-E
  • Zoro # G609885746
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Screw Length
16 mm
Thread Size
M6
Color
Silver
Overall Length
2.77 in
Standards
DGUV Certified, FDA Approved, RoHS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
305-63-M6-16-PL-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
16 mm
Thread Size
M6
Overall Length
2.77 in
Thread Length
0.63 in
Overall Height
3.1 in
Hub Height
43.8 mm
Handle Height - Minimum
60.1 mm
Handle Length
70.4 mm
Handle Height - Maximum
62.6 mm
Details
Color
Silver
Standards
Thread Type
External, UNC
Item
Adjustable Lever
Finish
Polished
Resistance Properties
Heat-Resistant
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
Seal Material - Minimum Temperature
-40 Degrees C
Components Material
Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal)
Seal Material - Maximum Temperature
120 Degrees C
Handle Material
Stainless Steel
Features
Seal Material
EPDM
Thread Standard
Metric
Handle Type
Lever
Finish - Machining
Polished
Measurement System
Metric
Seal Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Thread Material
Stainless Steel
Seal Temperature - Maximum
248 Degrees F
Handle Angle
15 Degrees
Thread Pitch
1.00 mm
Description
Adjustable Lever, Handle Type Lever, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal), Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 16 mm, Overall Height 3.1 in, Overall Length 2.77 in, Thread Type External, UNC, Features Sealed Mounting Surface, Tapped Insert is Moveably Attached to the Handle with Serrations, Serration can be Relocated into any Required Position, Thread Pitch 1.00 mm