  • Mfr # 305-63-M6-25-PL-E
  • Zoro # G309885749
Screw Length
25 mm
Thread Size
M6
Overall Height
3.45 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
305-63-M6-25-PL-E
Screw Length
25 mm
Thread Size
M6
Overall Height
3.45 in
Thread Length
0.98 in
Overall Length
2.77 in
Handle Length
70.4 mm
Handle Height - Maximum
62.6 mm
Handle Height - Minimum
60.1 mm
Hub Height
43.8 mm
Thread Pitch
1.00 mm
Description
Adjustable Lever, Handle Type Lever, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal), Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 25 mm, Overall Height 3.45 in, Overall Length 2.77 in, Thread Type External, UNC, Features Sealed Mounting Surface, Tapped Insert is Moveably Attached to the Handle with Serrations, Serration can be Relocated into any Required Position, Thread Pitch 1.00 mm