  • Mfr # 305-63-M8-12-PL-E
  • Zoro # G109885758
Screw Length
12 mm
Thread Size
M8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
305-63-M8-12-PL-E
Screw Length
12 mm
Thread Size
M8
Overall Height
3.01 in
Thread Length
0.47 in
Overall Length
2.85 in
Handle Length
72.4 mm
Handle Height - Minimum
62.1 mm
Handle Height - Maximum
64.6 mm
Hub Height
45.8 mm
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Adjustable Lever, Handle Type Lever, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal), Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 12 mm, Overall Height 3.01 in, Overall Length 2.85 in, Thread Type External, UNC, Features Sealed Mounting Surface, Tapped Insert is Moveably Attached to the Handle with Serrations, Serration can be Relocated into any Required Position, Thread Pitch 1.25 mm