  • Mfr # 305-78-M10-16-PL-E
  • Zoro # G409885755
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Screw Length
16 mm
Thread Size
M10
Color
Silver
Thread Length
0.63 in
Standards
DGUV Certified, FDA Approved, RoHS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
305-78-M10-16-PL-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
16 mm
Thread Size
M10
Thread Length
0.63 in
Overall Length
3.52 in
Overall Height
3.56 in
Handle Height - Minimum
71.3 mm
Hub Height
51.3 mm
Handle Height - Maximum
74.3 mm
Handle Length
89.4 mm
Details
Color
Silver
Item
Adjustable Lever
Standards
Finish
Polished
Thread Type
External, UNC
Features
Seal Material - Maximum Temperature
120 Degrees C
Finish - Machining
Polished
Handle Type
Lever
Seal Material
EPDM
Resistance Properties
Heat-Resistant
Handle Material
Stainless Steel
Average Surface Roughness (Ra)
Less Than 0.8 micron
Components Material
Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal)
Seal Material - Minimum Temperature
-40 Degrees C
Thread Standard
Metric
Thread Material
Stainless Steel
Seal Temperature - Maximum
248 Degrees F
Measurement System
Metric
Seal Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Handle Angle
15 Degrees
Thread Pitch
1.50 mm
Description
Adjustable Lever, Handle Type Lever, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal), Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 16 mm, Overall Height 3.56 in, Overall Length 3.52 in, Thread Type External, UNC, Features Sealed Mounting Surface, Tapped Insert is Moveably Attached to the Handle with Serrations, Serration can be Relocated into any Required Position, Thread Pitch 1.50 mm