  • Mfr # 305-78-M8-20-PL-E
  • Zoro # G709885738
Screw Length
20 mm
Thread Size
M8
Overall Length
3.44 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
305-78-M8-20-PL-E
Screw Length
20 mm
Thread Size
M8
Overall Length
3.44 in
Thread Length
0.79 in
Overall Height
3.64 in
Hub Height
49.3 mm
Handle Height - Minimum
69.3 mm
Handle Length
87.4 mm
Handle Height - Maximum
72.3 mm
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Adjustable Lever, Handle Type Lever, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel (Metal Parts); EPDM (Shaft Seal), Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20 mm, Overall Height 3.64 in, Overall Length 3.44 in, Thread Type External, UNC, Features Sealed Mounting Surface, Tapped Insert is Moveably Attached to the Handle with Serrations, Serration can be Relocated into any Required Position, Thread Pitch 1.25 mm